Op 19 december 2022 bood de minister-president namens de regering excuses aan voor het Nederlandse slavernijverleden. De excuses kwamen na jarenlange inzet van activisten uit het Koninkrijk en Suriname. In het onderzoeksrapport Ketenen van het Verleden werd geadviseerd om meer aandacht te geven aan bewustwording over het slavernijverleden. Daarom heeft het kabinet
onder andere besloten de Subsidieregeling Maatschappelijke initiatieven trans-Atlantisch slavernijverleden voor Europees Nederland (SUMS-NL) open te stellen. Deze is op 1 juli 2025 gepubliceerd en stelt een budget van €29.333.333 beschikbaar. Er kan – verdeeld over acht aanvraagtijdvakken - subsidie worden gevraagd voor projecten gericht op kennis en bewustwording, erkenning en herdenken en een beter begrip van de doorwerking van het slavernijverleden en de verwerking daarvan.
Op 3 november 2025, 09.00 uur opent het eerstvolgende aanvraagtijdvak voor het aanvragen van subsidie voor kleinschalige projecten tussen €5.000 en €25.000 (categorie 2). Alle andere aanvraagtijdvakken vindt u hier.
Een subsidieaanvraag kan worden ingediend via het subsidieportaal van Uitvoering Van Beleid. Instructies voor het aanvraagproces vindt u hier. De FAQ over de subsidieregeling vindt u hier. Heeft u verder nog vragen? Neem dan contact op met Uitvoering Van Beleid (UVB).
Houd voor verdere informatie over deze regeling en de openstelling van de andere tijdvakken deze site in de gaten.
Er is ook een subsidieregeling Maatschappelijke initiatieven trans-Atlantisch slavernijverleden voor het Caribisch deel van het Koninkrijk (SUMS-C) gepubliceerd. Voor meer informatie over deze subsidieregeling kunt u op deze site terecht.